Soovitused Dr. Madis Rahult - Coronaviirus ja talisport
Head suusarahvas!
Suusasportlased, treenerid, lapsevanemad!
Ajakirjanduses on ilmunud ekslikult informatsioon, et sportlastel pole vaja coronaviirust eriti karta, kuna nende immuunsüsteem on tugevam tavainimese omast.
Talispordis paraku on olukord antud ajahetkel hoopis vastupidine. Tegemist on hooaja lõpuga, kus olulised võistlused ja sportlased oma vormitippu ajastanud just selleks perioodiks.
Kindlasti olete kursis, et sportlase immuunsüsteem on kõige haavatavam just tippvormis olles ja sellele vahetult järgneval ajal. Seetõttu on eriliselt oluline, olukorras kus on lõpetatud võistlustegevus, olla ettevaatlik, et mitte nakatuda coronaviirusega nõrgestatud immuunsüsteemi olukorras!!!
Siit teile praktilised soovitused
- Parim immunsüsteemi tugevdamise meetod on regulaarne ja korralik uni ja TÄISVÄÄRTUSLIK valgu ja süsivesikuterikas toitumine. Immuunsust tugevdavad toidulisandid on teretulnud!
- Sportida edasi tuleb - selleks sobivad kerged aeroobsed koormused. Soovitav neid sooritada värskes õhus ja võimalikult väikese seltskonnaga. Sportimise järel peske ennast kodus, vältige ühisdushiruume, riietustruume ja teisi siseruumides kogunemisi
- Köha ja palaviku tekkel lase ennast kindlasti uurida- haigus esinemisel informeeri kindlasti oma lähedasi, sportlaseid, treenerit, et nad teaks kuidas edasi käituda
- Kui oled tulnud riikidest, kus esineb koronaviiruse epideemia järgi rangelt reeglit, et oled 2 nädalat isolatsioonis.
- Väldi suuremid seltskondi, suhtlemisel hoia distantsi 2 meetrit. Tunnete avaldamiseks sõprade ja omastega kasuta õhusuudlust ja naeratust :-))
- Kasuta ühekordseid salvrätte köhimisel ja nuuskamisel. Ära jäta neid taskusse (vanaema tuleb pärast treenguid su riideid pessu viima ja tühjendab taskuid ja nii saabki nakkuse!!– viska kohe ära või pane kilekotti.)
Ja allpool soovitused mida oleme juba ka enne jaganud
- Suusaport on talispordiala, kus suuremateks probleemideks on külmetushaigused ja viirused. Et seda kõike ära hoida:
- Pese käsi regulaarselt : enne sööki, pärast sööki, pärast ühiste treeningvahendite kasutamist- PEA MEELES: VIIRUSED LEVIVAD KÕIGE ROHKEM JUST KÄTE KAUDU!!!
- Hoidu viirushaiguste leviku ajal avalikust transpordist , võimalusel ühistreeningutest suurtes ühisruumides(jõusaal, ujula)
- Kasuta haiguse ärahoidmiseks ennetavalt organismi immuunsust tugevdavaid vahendeid: ingver, päevakübara tabletid, mesi, küüslauk, C, D, E vitamiin.
MIDA SUUREMAD ON KOORMUSED SEDA TUNDLIKUM ON ORGANISM HAIGUSTELE
- HAIGENA EI SPORDITA: erilised ohumärgid on, kui , sul on
- Palavik, lihasvalu, nõrkus
- Ebatüüpiline väsimus
- Kiirenenud pulss rahuolekus
- Hambavalu või igemepõletik
- Haigusest taastumisel pea meeles mõned olulised reeglid
- Treeninguid võib alustada kui pole 2 päeva olnud palavikku
- Nii mitu päeva on olnud palavikku x 2 tuleb teha rahulikke aeroobseid treeninguid
NÄIDE: 3 päeva palavikku= 2 päeva pärast seda ei treeni veel + 6 järgnevat päeva rahulikku trenni
TERVIST KÕIGILE !